Portal o zdrowiu

  Zacznij żyć zdrowiej!

  img

  Tryptofan – aminokwas bezcenny w zwalczaniu problemów ze snem (i nie tylko!)

  /
  /
  /
  63 Views
  Tryptofan to związek organiczny z wielu względów bardzo ważny dla ludzkiego organizmu. Bierze udział w produkcji białek, jest prekursorem niektórych hormonów, ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Jest też istotny dla naszego dobrego samopoczucia i nie pozostaje bez wpływu na jakość snu. Dowiedz się, jakie właściwości posiada tryptofan, w jaki sposób może rozwiązać problemy ze snem, gdzie występuje i jak go stosować.

  Tryptofanwłaściwości

  Tryptofan jest aminokwasem wchodzącym w skład białek, między innymi białek mleka i krwi. Należy do grupy aminokwasów niezbędnych czyli takich, które nie samoistnie wytwarzane przez organizm człowieka, za to muszą być dostarczane z zewnątrz, za pośrednictwem pożywienia. Tryptofan odgrywa w ludzkim organizmie niezwykle istotną rolę, między innymi jest kluczowym ogniwem w procesie produkcji hormonówserotoniny i melatoniny, uczestniczy również w wytwarzaniu hormonu wzrostu. Ponadto, na gruncie przemian tryptofanu, syntetyzowana jest niacyna czyli witamina B3.

  Zadania tryptofanu, które spełnia w organizmie, dotyczą różnych obszarów jego funkcjonowania. W pierwszym rzędzie warto wspomnieć o znaczeniu tego aminokwasu dla naszego mózgu. Tryptofan zostaje poddawany przemianom, których owocem jest serotonina czyli tzw. hormon szczęścia. To neuroprzekaźnik, którego wysoki poziom w organizmie sprzyja odczuwaniu pozytywnych emocji oraz dobremu samopoczuciu. I odwrotnie, kiedy poziom serotoniny jest zbyt niski, łatwiej popadamy w depresję, odczuwamy przygnębienie, rozdrażnienie, mamy zły nastrój, jesteśmy bardziej podatni na stres.

  Pochodną tryptofanu jest również melatonina, tzw. hormon snu, regulujący nasz biologiczny zegar i stojący na straży prawidłowego rytmu dobowego. W łańcuchu przemian wygląda to następująco: z tryptofanu powstaje 5-Hydroksytryptofan (5-HTP), który następnie przekształcany jest w serotoninę, z której z kolei wytwarza się melatonina. Wysoki poziom melatoniny w organizmie w godzinach wieczornych jest gwarantem zdrowego, spokojnego snu.

  Poprawa samopoczucia, podwyższanie nastroju, niwelowanie napięcia oraz regulowanie rytmu snu i czuwania przez tryptofan to właściwości, które sprawiają, że często sięgają po niego osoby narzekające na bezsenność, borykające się z problemami z zasypianiem oraz osoby mające tendencję do popadania w depresyjne stany. Niemniej warto wspomnieć, oprócz tych ważnych funkcji, tryptofan wykazuje także szereg innych właściwości, między innymi:

  • wpływa na podwyższenie odporności organizmu;
  • bierze udział w przemianach metabolicznych, reguluje przemianę materii;
  • działa hamująco na apetyt, niweluje chęć sięgania po węglowodany;
  • wspomaga aparat wzroku, chroni prze promieniowaniem UV, korzystnie wpływa na widzenie po zmroku;
  • usprawnia działanie układu nerwowego, reguluje poziom neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym;
  • poprawia koncentrację, wzmaga uczucie motywacji;
  • wspiera budowę masy mięśniowej;
  • pozytywnie wpływa na jakość snu, sprzyja nocnej regeneracji organizmu, znosi zmęczenie i poprawia samopoczucie, zarówno tuż po przebudzeniu, jak i w trakcie dnia.

  Tryptofanźródła

  Jeśli chodzi o występowanie tryptofanu w żywności, to jest to dość powszechny aminokwas. Niemniej jednak, jeżeli chcielibyśmy odczuć wyraźne działanie tryptofanu i życzylibyśmy sobie, aby pomógł nam w zaburzeniach snu lub nastroju bądź w walce z codziennym stresem, powinniśmy pomyśleć o jego suplementacji. Pamiętajmy jednak, by zawsze stosować tryptofan zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu, gdyż nadmiar tego aminokwasu może wywoływać pewne skutki uboczne, takie jak: bóle głowy, wymioty, nudności, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia pracy układu nerwowego.

  Produkty żywnościowe najbogatsze w tryptofan to:

  • jaja,
  • mięso,
  • spirulina,
  • pestki dyni,
  • ser parmezan,
  • ser żółty,
  • słonecznik,
  • sezam,
  • rośliny strączkowe (np. fasola, soja),
  • ryby,
  • mleko,
  • twaróg,
  • płatki owsiane.

  Przeczytaj także: Jak szybko zasnąć

  Tryptofanopinie

  Suplementy diety zawierające L-tryptofan cieszą się dużą popularnością. Konsumenci powracają po kolejne opakowania tego aminokwasu, co świadczy o tym, że jest skuteczny w swym działaniu. W opiniach o tryptofanie czytamy, powoduje bardzo wyraźną poprawę samopoczucia oraz stanowi antidotum na problemy ze snem. Podkreślanym atutem tego aminokwasu jest zauważalna redukcja napięcia, negatywnych emocji i pesymistycznego nastawienia.

  Wypowiadające się na temat tryptofanu osoby przekonują, że regularna suplementacja tej substancji przynosi zmniejszenie podatności na stres, polepszenie samopoczucia, spadek częstotliwości występowania napadów złego nastroju i ogólną poprawę sprawności umysłowej.

  Dużo osób za najważniejszą zaletę tryptofanu uważa poprawę jakości snu. Widoczne takie oddziaływania jak: odprężenie w godzinach wieczornych, łatwe i szybkie zasypianie, odzyskanie zdrowego, mocnego snu, łatwe wybudzanie się, lepsze samopoczucie o poranku oraz przez cały dzień.

  Tryptofanpreparaty

  Tryptofan dostępny jest w licznych suplementach diety, zarówno w aptekach, jak i w internecie. Kupić go można w formie czystego L-tryptofanu (w proszku lub kapsułkach) bądź w formie wieloskładnikowych mieszanek. Które okażą się lepszym rozwiązaniem? Z pewnością dużo zależy od rodzaju i natężenia dolegliwości, z jaką walczymy. Jeśli chodzi o kłopoty ze snem, dużym powodzeniem i wysoką skutecznością cieszą się suplementy z tryptofanem wyposażone także w kilka innych składników ważnych w regulowaniu naszego biologicznego zegara.

  Weźmy na przykład rynkową nowość, która ze względu na szczególnie dobrany skład, cieszy się dużym powodzeniemMelatolin Plus. Zawiera nie tylko tryptofan, ale i melatoninę, a oprócz nich: kwas gamma-aminomasłowy (GABA), L-teaninę, wyciąg z melisy, wyciąg z szyszek chmielu, ashwagandhę, wyciąg z szafranu, wyciąg z rumianku, witaminę B6. Taka mieszanka, stosowana regularnie i we właściwych dawkach, może być remedium na wszelkie zaburzenia snu.

  Czytaj więcej o tabletkach na sen

  • Facebook

  Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  This div height required for enabling the sticky sidebar