Portal o zdrowiu

  Zacznij żyć zdrowiej!

  img

  Kolagen – naturalna recepta na młodość i zdrowie

  /
  /
  /
  36 Views

  Kolagen to ważny składnik tkanki łącznej odpowiedzialny za dobrą kondycję skóry, ścięgien, stawów, kości, rogówki oka. To on sprawia, że nasza skóra jest gładka i napięta, stawy sprawnie funkcjonują, kości są mocne, a naczynia krwionośne na tyle elastyczne, że umożliwiają prawidłowe krążenie krwi. Kiedy z wiekiem zaczyna go brakować, pojawiają się przykre objawy zewnętrzne i rozmaite dolegliwości zdrowotne. Dowiedz się, jak uzupełnić niedobory naturalnego kolagenu.

  Kolagen – właściwości i rodzaje

  Kolagen naturalny to produkowane przez organizm białko stanowiące element budulcowy tkanki łącznej. Rozciągliwe i wytrzymałe włókna kolagenowe wchodzą w skład skóry, chrząstek, ścięgien i kości, stając się swego rodzaju spoiwem poszczególnych tkanek. Chronią narządy wewnętrzne i utrzymują je we właściwym położeniu. Kolagen jest odpowiedzialny za odnowę komórek skóry, elastyczność i ruchomość stawów, wytrzymałość zębów i kości, regenerację chrząstek. Pełni ponadto ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, powstrzymując rozwój bakterii chorobotwórczych i komórek nowotworowych.

  W młodych organizmach jest zazwyczaj wystarczająca ilość tego białka, by procesy regeneracji i odnowy przebiegały prawidłowo. Jednak z wiekiem zdolności organizmu do odtwarzania włókien kolagenowych są coraz mniejsze i procesy degeneracji zaczynają przeważać nad procesami odnowy. Niekorzystne zmiany mogą przyspieszyć takie czynniki, jak choroby, stres, palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska.

  Wraz z coraz większymi niedoborami kolagenu i zaburzeniami w regeneracji włókien kolagenowych, pojawiają się zewnętrzne oznaki starzenia się skóry oraz dolegliwości zdrowotne typu bóle i zwyrodnienia stawów, częste złamania kości, parodontoza, osłabienie, niedokrwistość.

  Nauka wyróżnia obecnie kilkadziesiąt rodzajów kolagenu. Najważniejsze z nich to:

  • kolagen typu I – odpowiedzialny za stan organów wewnętrznych, kości, stawów, skóry, włosów i paznokci
  • kolagen typu II – wspierający budowę chrząstek stawowych
  • kolagen typu III – odgrywający istotną rolę w budowie ścięgien i tkanki łącznej, zębów, a także kości i chrząstek

  Ze względu na pochodzenie wyróżnia się kolagen wieprzowy, wołowy, drobiowy i rybi. Obecnie najbardziej ceniony jest kolagen rybi, ponieważ jego działanie polega między innymi na efektywnym odbudowywaniu naturalnych włókien kolagenowych występujących w ludzkim organizmie. Oprócz tego, właśnie kolagen rybi ma zasadniczy wpływ na kondycję skóry i włosów, przyspiesza też procesy gojenia ran.

  Skutki ubytku kolagenu dla skóry

  Kolagen, odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość skóry, to swego rodzaju konstrukcja utrzymująca skórę. W młodym organizmie jest ona stabilna i mocna, ale wraz z wiekiem, w wyniku ubywania substancji wspomagających naturalną regenerację włókien kolagenowych, starzeje się, tracąc swoją moc i trwałość.

  W rezultacie kondycja skóry ulega pogorszeniu, a oznaki tego widoczne są, niestety, przede wszystkim na twarzy i szyi. Cera traci jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, bruzdy i przebarwienia, powieki i policzki opadają, skóra staje się sucha i cienka.

  Zmiany obejmują także inne partie ciała, stąd występowanie cellulitu, rozstępów, rozszerzonych naczynek krwionośnych. Pogorszeniu ulega stan włosów i paznokci. Procesom tym sprzyjają niekorzystne czynniki środowiskowe – promieniowanie słoneczne czy obecne w naszym środowisku toksyny i zanieczyszczenia.

  Nic dziwnego, że chcąc zachować jak najdłużej młody wygląd, coraz więcej osób sięga po kosmetyki i suplementy zawierające kolagen.

  Kolagen a stawy

  Stawy to ruchome połączenia kości w tzw. łożysku. Aby nie występowało zjawisko tarcia i co za tym idzie, aby stawy nie sprawiały nam bólu i były sprawne, organizm produkuje maź, a powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką i błoną stawową. Kolagen odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i dobrej kondycji stawów. Odpowiada bowiem za prawidłowy poziom produkcji mazi stawowej oraz wpływa na stan chrząstki, jej twardość i elastyczność, czyli warunkuje sprawność i ruchomość połączeń stawowych. Ponadto przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo miejsc, jak również ogranicza dolegliwości reumatyczne.

  Skuteczny suplement z kolagenem wspomagający zdrowie stawów:

  Flexidium 400

  Kolagen w jedzeniu

  Kolagen pochodzenia zwierzęcego występuje w wielu produktach spożywczych: owocowych galaretkach, galaretach z nóżek wieprzowych czy cielęcych, podrobach, golonkach, różnego rodzaju wyrobach garmażeryjnych, takich jak na przykład salceson. Trudno jednak wyobrazić sobie codzienną dietę zawierającą duże ilości tego rodzaju produktów, zwłaszcza w odniesieniu do osób ceniących zdrowy tryb życia.

  Dlatego lepiej sięgnąć po suplementy wyrównujące niedobory tej substancji i to zawczasu, zanim dadzą się nam we znaki dolegliwości okresu menopauzy i wieku dojrzałego, zwłaszcza, że już po trzydziestce ilość kolagenu w organizmie się zmniejsza. Oczywiście jeśli pojawią się zmarszczki czy bóle stawów, tym bardziej przyda się nam suplementacja kolagenu, aby złagodzić skutki jego braku i dłużej zachować zdrowie i młodszy wygląd.

  Kolagen – opinie na temat suplementacji

  Podobnie jak w przypadku innych suplementów, do dyspozycji mamy obecnie zarówno kolagen w tabletkach, jak i w innych postaciach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak kolagen do picia, najczęściej w formie kapsułek czy proszku do rozpuszczania w wodzie.

  Co ważne, ponieważ do prawidłowej syntezy kolagenu konieczna jest witamina C, warto wybrać produkt, który zawiera obie te substancje. Takim suplementem, oferującym najbardziej ceniony kolagen morski w połączeniu z witaminą C oraz innymi składnikami mającymi wpływ na urodę, jest FizzyCollagen+. Preparat zawiera pozyskiwany z morskich ryb kolagen, który, dzięki strukturze zbliżonej do kolagenu ludzkiego, jest wysoko przyswajalny i bardzo skuteczny.

  Przeczytaj: Recenzja FizzyCollagen

  Kolagen – naturalna recepta na młodość i zdrowie
  5 (100%) 1 głosów
  • Facebook

  Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  This div height required for enabling the sticky sidebar