Portal o zdrowiu

  Zacznij żyć zdrowiej!

  img

  Jak dbać o oczy – poznaj skuteczne sposoby!

  /
  /
  /
  204 Views
  Ból i swędzenie oczu, ich łzawienie lub nadmierna suchość, a także problemy z poprawnym widzeniem to bardzo częste rezultaty zmęczenia wzroku. Przeważnie dotyka ono osób, które spędzają dużo czasu przy pracy z tekstem, przed monitorem komputera lub też przed telewizorem. Nie warto ignorować sygnałów, jakie dają nam zmęczone oczy, ponieważ możemy dorobić się w ten sposób trwałego pogorszenia wzroku. Jeśli chcesz, aby twoje oczy cieszyły się jak najdłużej nienaganną kondycją, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak dbać o wzrok i podajemy sprawdzone sposoby na zmęczone oczy.

  Jak dbać o wzrok – czego unikać

  Nadmierne wytężanie wzroku przez dłuższy czas skutkuje szeregiem symptomów, wśród których najczęstsze to:

  • szczypiące lub swędzące oczy
  • zaczerwienione oczy,
  • bóle głowy,
  • łzawienie lub suchość oczu,
  • niewyraźne widzenie,
  • światłowstręt,
  • wrażenie ziarenek piasku pod powiekami,
  • opuchnięcia w okolicach oczu,
  • sińce pod oczami.

  Aby odciążyć nasze oczy powinniśmy przede wszystkim wyeliminować czynniki, które mają na nie negatywny wpływ. Unikajmy przebywania w zadymionych, zapylonych oraz klimatyzowanych i intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach. Starajmy się nie narażać wzroku na działanie zbyt jasnego, kontrastowego i migającego światła. Czytajmy tylko w dobrym świetle, które nie powoduje nadmiernego wytężania wzroku. Jeśli długo pracujemy przy komputerze, róbmy sobie kilkuminutowe przerwy, podczas których pozwolimy naszym oczom odpocząć. Ważna uwaga dla kobiet – starajmy się używać dobrej jakości, nieuczulających i niepodrażniających kosmetyków do makijażu oczu, a pod koniec dnia zawsze dokładnie go zmywajmy.

  Jak dbać o oczy – wyroby farmaceutyczne

  Jeśli cierpimy na nadmierną suchość oczu, pomóc mogą specjalne krople o działaniu nawilżającym dostępne w aptekach. Ulgę zmęczonym, suchym oczom przyniesie także zwykła sól fizjologiczna, którą również nabędziemy w aptece. Kilka kropel wystarczy, aby oko odzyskało prawidłowy stopień nawilżenia i przestało wprowadzać nas w dyskomfort. Zmęczenie i ból oczu można także zwalczać „od wewnątrz”, stosując leki i suplementy diety, które zawierają korzystnie wpływające na wzrok składniki, takie jak: witamina A i E, witamina C, cynk, selen, miedź, luteina, kwasy omega 3.

  Domowe sposoby na zmęczone oczy

  Istnieje wiele domowych sposobów na zmęczone oczy, pośród których tym najbardziej znanym i jednocześnie bardzo skutecznym, są okłady z esencji herbaty lub z rumianku. Do kojących kompresów na oczy możemy też użyć ciepłego mleka. Ulgę przyniesie nam również delikatny masaż lub gimnastyka oczu oraz położenie kostek lodu na powieki. W przypadku podsinionych, zaczerwienionych i opuchniętych oczu pomóc zaś mogą okłady z plastrów zielonego ogórka.

  Jeśli chcemy wspomóc nasze zmęczone, bolące oczy, warto także zadbać o odpowiednią dietę. Szczególnie polecana jest borówka amerykańska, która wykazuje bardzo korzystny, wpływ na funkcjonowanie aparatu wzrokowego. W jadłospisie często powinny pojawiać się również: marchew, zielone i żółte warzywa, cytrusy, żurawina, truskawki, jeżyny, orzechy, ziarno słonecznika, pestki dyni, sezam, jaja, ryby morskie.

  Zioła na oczy

  Wśród domowych sposobów na osobną uwagę zasługują dobroczynne zioła na oczy, których medycyna naturalna zna wiele i które mogą znacząco ulżyć w przypadku kłopotów z aparatem wzroku. Do najbardziej skutecznych roślin leczniczych o korzystnym działaniu na oczy należy świetlik lekarski. Możemy go nabyć w formie rozdrobnionego suszu (luzem lub w torebkach ekspresowych). Z zioła należy przygotować napar, a potem nasączyć nim wacik i zrobić okład na oczy. Świetlik lekarski dostępny jest też pod postacią gotowych kropli, żeli i maści.

  Kolejne zioła pozytywnie wpływające na wzrok, z których możemy przygotowywać kojące kompresy, to wspomniany już wyżej rumianek, a także chaber bławatek, nagietek lekarski, szałwia, prawoślaz, skrzyp polny.

  • Facebook

  Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  It is main inner container footer text